اضافه شدن 1415 کیلومتر راه روستایی به بخش زیرساخت های جاده ای کشور


با گذشت بیش از یکسال از روی کار آمدن دولت سیزدهم در وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل جاده‌ای اقداماتی در دستور کار قرار گرفت که می‌توان به اضافه شدن ۱۴۱۵ کیلومتر راه روستایی به بخش زیرساخت‌های جاده‌ای کشور تا ساماندهی حمل و نقل جاده‌ای و کنترل ناوگان فاقد اسناد حمل اشاره کرد.

با گذشت بیش از یکسال از روی کار آمدن دولت سیزدهم در وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل جاده ای اقداماتی در دستور کار قرار گرفت که می توان به اضافه شدن ۱۴۱۵ کیلومتر راه روستایی به بخش زیرساخت های جاده ای کشور تا ساماندهی حمل و نقل جاده ای و کنترل ناوگان فاقد اسناد حمل اشاره کرد.

به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، بیش  از یکسال از روی کار آمدن دولت سیزدهم می گذرد و طی یک سال گذشته همه تلاش دولت بر حرکت در مسیر عدالت و پیشرفت مردم ایران و توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی متمرکز بـوده و ماحصل تلاش دولتمردان در قالب سند تحول دولت در عملکرد و اقدامات اجرایی آنان تجلی یافته اسـت. این اقدامات در وزارت راه و شهرسازی در دو حوزه اصلی مسکن و شهرسازی و حمل و نقل اجرایی شده است.

سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تا تیرماه ۱۴۰۱ اقداماتی را در راستای توسعه این حوزه در دستور کار قرار داد که راه اندازی راه اندازی خطوط اتوبوسی در مسیرهای ترکیه و عراق در آبان ماه و ارمنستان از شهریور ماه سال ۱۴۰۰ یکی از این موارد است.

پیگیری و هماهنگی های لازم جهت افزایش سهم کشور از ترانزیت منطقه و راه اندازی نرم افزار نوبت دهی مجازی(اپلیکیشن) برای به حداقل رساندن معطلی رانندگان و ناوگان در بندر امام(ره) از دیگر اقدامات این سازمان است.

همچنین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در این بازه زمانی نسبت به اجرای طرح استعلام الکترونیکی وضعیت سلامت مسافران اقدام کرد که بر این اساس پیرو مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، از آبان ماه سال ۱۴۰۰ تا اطلاع ثانوی ارائه هرگونه خدمات مسافرتی داخلی و بین المللی به افراد ملزم به رعایت دوره قرنطینه بیماری کرونا ممنوع شد و طبق این مصوبه تمامی شرکت های مسافربری پیش از فروش بلیط موظف به استعلام وضعیت متقاضیان سفر به صورت الکترونیکی و از طریق سازمان فناوری اطلاعات ایران بود.

ساماندهی حمل و نقل جاده ای و کنترل ناوگان فاقد اسناد حمل

توسعه استفاده از سامانه های هوشمند از جمله WIM (توزین در حال حرکت)، دوربین های نظارتی و … جهت ساماندهی حمل و نقل جاده ای و کنترل ناوگان فاقد اسناد حمل و … نیز از دیگر اقداماتی است که این سازمان طی مدت زمان مذکور در کارنامه فعالیت ها و دستاوردهای خود به ثبت رسانده است.

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اقداماتی را به منظور مقابله با ویروس کرونا و کاهش تاثیر آن روی فعالیت های حمل و نقلی در دستور کار قرار داد که همکاری با وزارت بهداشت برای انجام واکسیناسیون رانندگان، اعمال برخوردهای قانونی با متخلفان از مقررات کرونا و انجام فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان عمومی مسافری و رعایت ظرفیت پذیرش مسافران براساس مصوبات ستاد ملی کرونا از جمله آن ها است.

اربعین امسال نیز همچون سنوات گذشته مرزهای شش گانه شامل شلمچه، چذابه، مهران، خسروی، باشماق و تمرچین برای خروج زائران آماده شده اند، دو مرز میرجاوه و ریمدان در شرق کشور نیز برای تردد زائران پاکستانی در نظر گرفته شد و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ارتقای امنیت راه ها و تسهیل تردد زائران را عهده دار بود؛ لذا اجرای طرح جابه جایی زائران اربعین حسینی(ع) یکی دیگر فعالیت های این سازمان در دولت سیزدهم به شمار می آید.

این سازمان همچنین در راستای جابه جایی کالا و مسافر اقداماتی از قبیل مدیریت حمل کالاهای اساسی از بنادر کشور، امکان صدور بارنامه برای حمل کالاهای اساسی از مبادی بنادر امام(ره)، بندر عباس و بندر چابهار را توسط کلیه شرکت های حمل و نقل کالا در سطح کشور در دستور کار قرار داد.

گزارش عملکرد سازمان راهداری

اضافه شدن ۱۴۱۵ کیلومتر راه روستایی به بخش زیرساخت های جاده ای کشور

همچنین در ۱۲۹ کیلومتر آزادراه، ۵۵۱ کیلومتر بزرگراه، ۱۸۴ کیلومتر راه اصلی، یکهزار و ۴۱۵ کیلومتر راه روستایی به بخش زیرساخت های جاده ای کشور افزوده شده است. سهم جابه جایی مسافر در بخش جاده ای ۱۲۱ میلیون نفر، حمل و نقل باری ۴۹۱ میلیون تن و میزان ترانزیت جاده ای ۹ میلیون و ۴۰۰ هزارتن بوده است.

در این بازه زمانی هشت هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون در سال گذشته نوسازی شده، ۲۲۴ نقطه پرحادثه اصلاح و ۷۳ هزار کیلومتر خط کشی راه ها نیز انجام شده است.

جاده ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این کد را وارد کنید: captcha

      این کد را وارد کنید: captcha