اقدام جدید ترکیه علیه حمل و نقل بین المللی ایران+ سند


رکیه در اقدامی جدید علیه حمل و نقل بین المللی ایران، از یکشنبه پیش تا کنون از کامیون های ایرانی در هنگام خروج از این کشور مبالغی را به ازای میزان کیلومتری که هر کامیون در  خاک این کشور طی کرده، دریافت می کند.

اگرچه در این زمینه تا کنون نامه رسمی به ایران ارایه نشده که مبالغ دریافتی بر اساس چه فرمولی محاسبه می شود اما عملا ناوگان ایرانی هنگام خروج از مرز ترکیه، مجبور است مبالغ تعیین شده را پرداخت کرده و سپس وارد کشور شود.

بررسی های خبرنگار ما نشان می دهد این اقدام ترکیه با هدف مقابله به مثل با ایران است که از ناوگان ترکیه ای هنگام ورود به ایران مابه التفاوت قیمت سوخت دریافت می کند.

اما این در شرایطی است دریافت مبلغ از ناوگان ترکیه توجیه داشته و دلیل آن ارزان بودن بیش از حد قیمت گازوئیل در ایران است چرا که قیمت سوخت گازوئیل در ایران ۶۰۰ تومان اما در ترکیه این مبلغ معادل یک یورو چیزی معادل ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان ایران است.

به نظر می رسد این اقدام ترکیه با توجه به شرایط فعلی کشور ما اتخاذ شده است که به دلیل مشکلات موجود در کشورهای آذربایجان، ارمنستان و گرجستان امکان دسترسی ایران به مسیر ترانزیتی اروپا به عنوان مسیر جایگزین وجود ندارد و ایران در حال حاضر تنها از طریق کشور ترکیه می تواند به اروپا دسترسی پیدا کند.

پیش بینی فعالان حمل و نقلی از اقدام ترکیه این است که ایران در نهایت به دلیل شرایط موجود مجبور است به این خواسته کشور ترکیه تن بدهد .

فعالان حمل و نقلی در عین حال پیش بینی می کنند در صورتی که اخذ این مبالغ از ناوگان تایید و مستمر شود هزینه حمل و نقل برای صاحبان کالا با ناوگان ایرانی به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت و ترجیح صاجبان کالا حمل و نقل با ناوگان ترکیه ای خواهد بود، موضوعی که در نهایت به نابودی حمل و نقل بین امللی کشور منجر خواهد شد.

جاده ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این کد را وارد کنید: captcha

      این کد را وارد کنید: captcha