بلیت نیم بهای جاده ای برای بازگشت زوار تا 23 شهریور ماه1401


معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: افرادی که تا ۲۳ شهریورماه سال جاری از مرزهای کشور عازم مبدا می شوند، نرخ بلیط برای آنها ۵۰ درصد کاهش می یابد.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت: افرادی که تا ۲۳ شهریورماه سال جاری از مرزهای کشور عازم مبدا می شوند، نرخ بلیط برای آنها ۵۰ درصد کاهش می یابد.

 شهریار افندی زاده ظهر امروز یکشنبه در نشست خبری که در پایانه مرزی شلمچه برگزار شد، بیان کرد: امسال نرخ بلیط های اتوبوس به مقصد مرزهای کشور با کاهش ۲۵ درصدی نسبت به سال های گذشته به خاطر یک سر خالی رفتن ۷۵ درصد افزایش دارد اما این رقم از مرز به نقاط مختلف کشور ۵۰ درصد اعمال می شود.

معاون حمل و نقل وزارت راه با تاکید بر اینکه تراکم جمعیت زوار در روزهایی پایانی سبب خواهد شد تا خدمات رسانی با دشواری مواجه باشد، افزود: این تخفیف ۵۰ درصد بلیط اتوبوس تنها تا تاریخ ۲۳ شهریورماه ۱۴۰۱ است و پس از آن کرایه ها با ۷۵ درصد اعمال می شود.

وی در ادامه تردد پنج میلیون زائر از ایران به عراق به قصد زیارت اربعین را پیش بینی کرد و گفت: با افزایش حجم زوار پیش بینی می شود در سال جاری ۹۵ درصد جابه جایی ها از طریق جاده ای انجام شود و سهم حمل و نقل ریلی و هوایی به میزان پنج درصد باشد.

معاون حمل و نقل وزارت راه ادامه داد: همچنین پیش بینی می شود در موسم اربعین امسال بیش از چهار میلیون ۷۵۰ هزار نفر از حمل و نقل جاده ای برای عزیمت و بازگشت استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه ۶۰ درصد ظرفیت حمل و نقل عمومی جاده ای کشور در اختیار ستاد اربعین قرارگرفته تصریح کرد: ۱۴ هزار و ۴۰۰ اتوبوس در کشور وجود دارد که هشت هزار دستگاه برای اربعین در نظر گرفته شده و با وزارتخانه ها نیز مکاتبه شده که ظرفیت ناوگان حمل و نقل خود را در اختیار قرار دهند و این امر به استانداری ها محول شد.

معاون حمل و نقل وزارت راه با بیان اینکه اجازه فروش ۵۰ درصد از بلیط های اتوبوس به طور اینترنتی و به صورت ۲ روزه صادر شد، تاکید کرد: تنها صدور مجوز فروش بلیط بر عهده پایانه ها و شرکت هواپیمایی است و فروش توسط شرکت ها انجام می شود.

افندی زاده به توزیع سوخت میان ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: برای تأمین سوخت ناوگان حمل و نقل عمومی مجوز ۲.۵ برابر عملکرد مردادماه در کارت های شارژ در مهر ماه امسال تسویه می شود و برای حمل و نقل شخصی هم ایجاد جایگاه های سوخت رسانی ثابت و سیار در پایانه ها پیش بینی شده است.

معاون حمل و نقل وزارت راه از افزایش دو برابر ظرفیت ریلی از تهران به مقصد خوزستان – کرمانشاه و ثابت ماندن نرخ بلیط قطارها خبر داد و میزان استفاده از خطوط ریلی را بیش از ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرد.

وی در ادامه نرخ مصوب برای پرواز تهران به مقصد نجف و بغداد را ۶ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به مشکلات ایجاد شده در فروش بلیط هواپیماها به شرکت های هواپیمایی ایرلاین ها ابلاغ شد که فروش از طریق نمایندگی مجاز نیست و بلیط ها باید از طریق سایت شرکت ها و با نرخ مصوب به فروش برسد.

معاون حمل و نقل وزارت راه از ممنوعیت پرواز چارتر و ایجاد میز خدمت در فرودگاه ها برای ثبت شکایات خبر داد.

افندی زاده از برخورد با سه شرکت مسافربری به دلیل دریافت هزینه بیشتر از نرخ مصوب از زائران در ازای فروش بلیط خبر داد و تاکید کرد: نرخ مصوب در پایانه های زمینی، ریلی و هوایی نصب شده و افراد در صورت مشاهده تخلف به منظور برخورد با متخلفان حتماً موضوع را به میز خدمت مستقر در آن مکان ها گزارش دهند.

معاون حمل و نقل وزارت راه به آمار گذر از پایانه های کشور اشاره و به تربیت مرزهای مهران، شلمچه و چذابه را از نظر میزان تردد در جایگاه اول تا سوم اعلام کرد.

افندی زاده گفت: روز گذشته در مجموع ۳۷ هزار و ۸۸ نفر از مرزهای خوزستان خارج و پنج هزار و ۷۴۴ نفر به کشور بازگشتند که این میزان خروجی در چذابه هشت هزار و ۲۵ نفر و در شلمچه ۲۸ هزار و ۸۶۳ نفر بود؛ همچنین میزان ورودی در چذابه یک هزار و ۳۲۱ و در شلمچه ۴ هزار و ۴۲۳ بوده است.

جاده ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این کد را وارد کنید: captcha

      این کد را وارد کنید: captcha