تمایل اندونزی به ارتباط با بندر چابهار


یا بندر چابهار دروازه ورودی ایران به آسیای میانه خواهد شد؟

به گزارش تین نیوز، در حالیکه مدت هاست خبری از طرح های توسعه بندر چابهار نشده، اندونزی از تمایل این کشور برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با ایران از طریق بندر چابهار خبر می دهد. 

به گزارش بازار، سفیر اندونزی در ایران گفت: حل مسائل قانونی تحریم‌ها، توسعه تهاتر و افزایش همکاری‌ها در بندر چابهار سه زمینه همکاری ایران و اندونزی برای افزایش سطح روابط تجاری خواهد بود.

رونی پراستیو یولیانتورو، سفیر اندونزی در تهران، با حضور در اتاق ایران با سرپرست معاونت بین‌الملل این اتاق دیدار و درباره سه زمینه همکاری با اتاق ایران گفت‌وگو کرد.

یولیانتورو ادامه داد: بندر چابهار به دلیل موقعیت جغرافیایی و ماهیت تجاری خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می‌تواند پل ارتباطی اندونزی با هند و آسیای مرکزی باشد.

به گزارش تین نیوز، مجمع الجزایر اندونزی متشکل از  ۱۷۵۰۸ و با جمعیت ۲۷۵ میلیون نفری (پنجمین کشور پر جمعیت جهان) در جنوب شرق آسیا واقع شده است. به علت گسستگی جغرافیایی، ارتباطات تجاری این کشور با بسیاری از مناطق جهان از طریق خطوط کشتیرانی و هوایی انجام می شود. 

تمایل اندونزی به توسعه تجارت دریایی با ایران و بندر چابهار و از این طریق با آسیای میانه در حالیست که تا پیش از این هندوستان نیز از این بندر به عنوان ایستگاه جابجایی بار با ۷ کشور آسیای میانه در آینده خبر داده بود، اما علی رغم افتتاح فاز نخست طرح توسعه اسکله بندری شهید بهشتی در سال ۹۶ و همچنین معافیت از تحریم ها، هندی ها روی خوشی به بندر چابهار نشان ندادند. 

دریایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این کد را وارد کنید: captcha

      این کد را وارد کنید: captcha