تمهیدات حمل و نقلی بازگشت زائران اربعین به کشور


با توجه به ایجاد مشکلات ناشی از ازدحام جمعیت در پایانه های مرزی، دولت باید برای بازگشت زائران اربعین از مرزها به شهرهای مبدا برنامه‌ریزی لازم را انجام دهد.

طی چند روز اخیر شاهد تجمع گسترده زائران اربعین در پایانه‌های مرزی ۶ گانه بودیم و با توجه به آنکه کشور عراق نتوانسته پاسخگوی جابه جایی افراد بعد از عبور از مرز باشد، مشکلاتی در این پایانه‌ها  ایجاد شده است.

ایجاد صف‌های طولانی در مرز‌های کشور، نبود آب، کمبود امکانات و گرمای شدید هوا باعث شده که برخی از زائران گرما زده و راهی بیمارستان شوند.

بسیاری از زائران اعلام می‌کنند که در آن طرف مرز‌ها هیچ وسیله‌ای برای جابه جایی افراد نیست و در صورت پیدا شدن وسیله نقلیه، رانندگان نرخ‌های یک میلیون تا دو میلیون تومان برای مسیر پایانه‌های مرزی تا نجف  پیشنهاد می دهند.

این مشکلات طی یکی دو روز گذشته باعث شد که ستاد اربعین  اقدام به بستن مرز‌ها کند همچنین از طرف ایران تعدادی ناوگان برای جابه جایی زائران در عراق در نظر گرفته شده است.

برنامه ریزی دولت برای بازگشت زائران از طریق بخش‌های مختلف حمل‌ونقلی

 دولت برای بازگشت زائران از سمت پایانه‌ها به شهر‌های مبدأ  باید برنامه ریزی لازم را انجام دهد تا حداقل مسافران در هنگام بازگشت، سختی چندانی نکشند.

در همین رابطه آقای رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی اعلام کرده است امسال با توجه به شرایطی که ایجاد شده و اینکه در سامانه سماح آمار دقیقی از تعداد زائران وجود نداشت،  بسیاری از مسافران حتی بدون گذرنامه وارد کشور عراق شدند. به همین منظور برای بازگشت مسافران و زائران در سازمان راهداری بررسی‌های لازم صورت گرفت و برنامه ریزی شد که بخشی از زائران از طریق قطار و اتوبوس از مرز‌ها به مقصد بازگردند.

به گفته وزیر راه وشهرسازی در پیک بازگشت بخشی از مشکلات تشدید می‌شود که سعی خواهیم کرد این مشکلات برطرف شود.  بخشی از زائران در سال‌های گذشته بدون گذرنامه وارد کشور عراق شدند و امسال هم طبق آمار‌ها همین طور بود که برای این بخش در سال آینده باید فکری کرد.

او گفت: امیدواریم بتوانیم در پیک برگشت زائران که مردم خسته هستند، برنامه ریزی لازم را داشته باشیم. طبق برنامه ریزی صورت گرفته بیش از ۱۰۰ هزار نفر با هواپیما و مابقی از طریق اتوبوس و قطار باز می گردند.

قاسمی گفت: ظرفیت هوایی محدویت دارد، اما با پیگیری ما و همکاری نیرو‌های مسلح، حداکثر ظرفیت به حدود ۱۲۰ هزار نفر رسیده است.

آمادگی برای بازگشت زائران از طریق قطار

در بخش حمل ونقل ریلی هم اقداماتی انجام شده است. ناصر بختیاری مدیر شرکت حمل ونقل ریلی رجا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده که این شرکت آماده جابه جایی و بازگرداندن زائران اربعین حسینی است و از تاریخ ۱۵ تا۳۰ شهریور، در مسیر‌های تهران ـ خرمشهر، مشهد-تهران- کرمانشاه و مشهد- تهران- اهواز ظرفیت ویژه در نظر گرفته شده است.

او گفت: در این مدت تعداد ۱۴ رام قطار، برای جابه‌جایی مسافران اربعین به مقصد‌های خرمشهر، اهواز و کرمانشاه در نظر گرفته شده و ظرفیت جابه‌جایی کل ایام اربعین با حدود ۹۰ سرویس سیر با این قطار‌ها، حدود ۷۷ هزار نفر است. قطار‌های برنامه‌ریزی شده برای ایام اربعین از نوع کوپه‌ای چهارتخته و شش تخته است.

به گفته مدیرعامل شرکت حمل ونقل رجا، علی رغم یکسر خالی بودن قطار‌ها در برخی از ایام اربعین حسینی، قیمت بلیت قطار‌های رجا مطابق با مصوبه راه‌آهن بوده و تغییر قیمتی وجود نخواهد داشت.

رایزنی برای افزایش تعداد پرواز‌های اربعین

در بخش هوایی هم آن طور که وزیر راه وشهرسازی اعلام کرده ظرفیت جابه جایی ۱۲۰ هزار نفر وجود دارد.

در همین رابطه محمد محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با سفر به کشور عراق در حال رایزنی برای افزایش ظرفیت پذیرش هوایی در فرودگاه نجف است.

از ۱۲ شهریور فروش بلیت پرواز‌های تهران-نجف و تهران-بغداد توسط ۱۴ ایرلاین کشور آغاز شده که در روز‌های ابتدایی مشکل کمبود بلیت و عدم بارگذاری بلیت‌ها در سایت‌های شرکت‌های هواپیمایی وجود داشت که هم اکنون این مشکل برطرف شده است.

سهیل قیاسی مدیرعامل یک شرکت هواپیمایی در خصوص پرواز‌های ایام اربعین به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ۵ فروند هواپیما از مبادی مختلف کشور شامل تهران (امام)، البرز (پیام)، تبریز، ارومیه، اردبیل و مشهد اقدام به برقراری پرواز به مقصد نجف اشرف کرده و برای بازگشت زائران از نجف به کشور هم در حال برنامه ریزی هستیم.

طی دوره فروش بلیت پرواز‌های اربعین طبق نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشوری، با توجه به بازرسی‌های متعدد توسط مسئولان بخش هوایی و بازرسی وزارت راه وشهرسازی، شرکت هواپیمایی آتا از ۱۲ شهریور ماه تا ۱۹ شهریورماه،  فروش ۱۱۴۰۳ بلیت به صورت اینترنتی و ۱۰۸۵۱ بلیت از دفاتر فروش و در مجموع فروش ۲۲۲۵۴ بلیت شامل ۲۱۳۸۰ بلیت به عنوان پرواز‌های برنامه‌ای و ۸۷۴ بلیت پرواز‌های فوق‌العاده (۴ پرواز) در تاریخ ۱۵، ۱۹ و ۲۰ شهریور با نرخ مصوب را انجام داده است.

وزیر راه وشهرسازی هم از فرودگاه امام و ترمینال سلام بازدید کرده تا از آخرین وضعیت مسافران در این ترمینال با خبر شود.

هم اکنون با توجه به دستورات ارائه شده مبنی بر بازگشت زائران و کوتاه شدن مدت توقف زائران در کربلا و نجف تمامی دستگاه‌ها همکاری لازم برای بازگشت زائران بدون کمترین سختی را باید در دستور کار خود قرار دهند.

جاده ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این کد را وارد کنید: captcha

      این کد را وارد کنید: captcha