خدمات‌رسانی ناوگان حمل و نقل تا بازگشت کامل زائران اربعین ادامه دارد


همزمان با اوج برگشت زائران اربعین به کشور، دستگاه های حمل و نقلی از تمام ظرفیت خود برای بازگشت بدون مشکل زائران به شهرهای مبدا استفاده ‌می‌کنند.

سفر‌های اربعین امسال  از ۱۲ شهریور آغاز شده و به گفته مسئولان تا ۳۱ شهریور ادامه خواهد داشت . هم اکنون با به پایان رسیدن روز اربعین، پیک بازگشت زائران به کشور آغاز شده و در این مدت هم تمامی دستگاه‌های حمل ونقلی از ظرفیت‌های خود برای جابه جایی زائران استفاده کرده اند. 

تا آخرین مسافر، اتوبوس در مرزها موجود است

در بخش حمل ونقل جاده‌ای حدود ۸ هزار دستگاه از طریق سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای به پایانه‌های مرزی اعزام شده است.

به گفته داریوش باقر جوان مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافری سازمان راهداری، هم اکنون حجم بازگشت زائران از کشور عراق به پایانه‌های مرزی افزایش یافته و شاهد صف‌های طولانی مسافران در پایانه‌ها برای بازگشت هستیم.

او گفت: حدود ۲۴۰۰ دستگاه اتوبوس تا یکشنبه شب از پایانه‌های مرزی به شهر‌های مختلف اعزام شده اند.

مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافری سازمان راهداری می‌گوید: سازمان راهداری از تمامی ظرفیت‌های خود در این بخش استفاده خواهد کرد و تا بازگشت آخرین زائر، اتوبوس در مرز‌ها قرار خواهد داشت.

انجام ۲۳۵ پرواز اربعین از ۱۵ شهریور تاکنون 

در بخش هوایی هم غلام رضا رستمیان گفت: از زمان آغاز پرواز‌های اربعین تا امروز تعداد ۳۴ هزار و ۷۱۸ زائر از طریق ۲۳۵ پرواز جا به جا شده اند. از شهر‌های بندرعباس، اراک، اردبیل، ارومیه، شاهرود، اصفهان، تبریز، ساری، شیراز، کرمان، کرمانشاه، گرگان، رشت، لار، لامرد، مشهد، مهرآباد و یزد به عتبات اعزام شده و تعداد ۲۶ هزار و ۴۴۸ زائر هم بازگشته اند.

 مسئول عملیات پروازی شرکت فرودگاه‌ها اعلام کرد: از ۱۵ تا ۳۰ شهریور ۸۶۶ مجوز برای پرواز‌های اربعین برای شهر‌های بندرعباس، اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، تبریز، ساری، شیراز، شاهرود، کرمان، کرمانشاه، گرگان، رشت، لار، لامرد، مشهد، مهرآباد و یزد صادر شده است.

براساس این گزارش تاکنون ۱۴ شرکت هواپیمایی اقدام به جابه جایی زائران اربعین از تاریخ ۱۵ تا ۳۰ شهریور کرده اند که در این بین شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و شرکت هواپیمایی آتا بیشترین پرواز را با ۲۷۴ سورتی پرواز شامل ۲۶۰ سورتی برنامه‌ای و ۱۴ سورتی فوق‌العاده و فروش بیش از ۴۱ هزار بلیت پرواز‌های اربعین داشته اند.

 چلندری سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی گفت: بیش از ۸۰ درصد بار جابه جایی مسافران نجف در ایام اریعین امسال توسط شرکت هواپیمایی آتا انجام شده است.

 همچنین محمدمحمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشوری هم درخصوص پرواز‌های اربعین اعلام کرد: رایزنی‌ها برای افزایش ظرفیت‌ پرواز‌های اربعین با کشور عراق صورت گرفت و تا جای ممکن ظرفیت پرواز‌ها را افزایش داده و تا یک هزار مجوز را صادر کرده است. 

او گفت: نظارت‌ها بر روند پرواز‌ها توسط ایرلاین‌ها به صورت مستمر و تا آخرین روز پرواز‌های اربعین ادامه دارد.

اعزام قطارهای فوق‌العاده برای بازگشت زائران 

در بخش ریلی هم راه آهن ۱۶ رام قطار فوق‌العاده و برنامه‌ای در نظر گرفته است. 

علیرضا علی سلیمانی گفت: با توجه به موج بازگشت زائران اربعین، قطار فوق‌العاده کرمانشاه- تهران برای تاریخ‌های ۲۷ تا ۲۸ شهریور ایجاد شده که بنا به درخواست مسافران امکان تمدید این تاریخ نیز وجود دارد.

 به گفته معاون اجرایی شرکت حمل ونقل ریلی رجا نوع قطار در نظر گرفته شده برای این مسیر از نوع اتوبوسی دو طبقه صبا است و مسافران برای رزرو بلیت می‌توانند علاوه بر مراجعه به سایت از طریق شماره تلفن شبانه‌روزی ۱۵۳۹ نیز به صورت تلفنی اقدام به تهیه بلیت کنند.

او درباره بهای بلیت قطار‌های رجا در این ایام افزود: علی‌رغم یکسر خالی بودن قطار‌ها در برخی از ایام اربعین حسینی، قیمت بلیت قطار‌های رجا مطابق با مصوبه راه‌آهن بوده و تغییر قیمتی وجود نخواهد داشت.

براساس این گزارش با توجه به آنکه سفر‌های اربعین تا ۳۱ شهریور ادامه خواهد داشت بنابراین دولت باید برنامه ریزی برای تامین ناوگان تا بازگشت آخرین زائر را در دستور کار خود قرار دهد.

جاده ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این کد را وارد کنید: captcha

      این کد را وارد کنید: captcha