لزوم توجه ویژه دولت به جبران عقب ماندگی ناوگان حمل و نقل دریایی


رئیس کمیته حمل ونقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به عقب ماندگی ناوگان حمل ونقل دریایی کشور نسبت به رقبا و همسایگان، خواستار توجه ویژه دولت به توسعه ناوگان حمل نقل دریایی شد.

رئیس کمیته حمل ونقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به عقب ماندگی ناوگان حمل ونقل دریایی کشور نسبت به رقبا و همسایگان، خواستار توجه ویژه دولت به توسعه ناوگان حمل نقل دریایی شد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، عادل نجف زاده  درباره ضرورت توسعه ناوگان حمل و نقل دریایی کشور، اظهار داشت: یکی از مزیت های برتر کشور، حوزه لجستیک است و با توجه به موقعیت ویژه جغرافیایی کشور و قرار گرفتن در کریدورهای اصلی حمل و نقل بین المللی ، ایران می تواند پایگاه و قطب ترانزیت کالا و مسافر باشد.

وی ادامه داد: یکی از الزامات تحقق این هدف، توسعه و ارتقا زیرساخت های حمل و نقل اعم از نوسازی و به روزرسانی ناوگان حمل و نقل کشور از جمله حمل ونقل دریایی، ریلی و هوایی است که متاسفانه در این زمینه آن گونه که باید و شاید موفق نبوده ایم.

رئیس کمیته حمل ونقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت حمل ونقل در تولید ناخالص ملی باشد نقش ویژه ای داشته باشد، عنوان کرد: در این رابطه حتی از کشورهای همسایه نظیر امارات عقب هستیم و باید با توسعه زیرساخت ها به ویژه در بخش حمل ونقل دریایی کشور، شرایط را تغییر دهیم.

نجف زاده با تاکید بر اینکه در بخش ناوگان حمل ونقل دریایی کشور به شدت عقب مانده ایم و به همین دلیل نتوانسته ایم از ظرفیت های دریایی و بندری به خوبی استفاده کنیم، اظهار داشت: یکی از راهکارهای برون رفت از وضع موجود تدوین سند حمل ونقل است و کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری کرده است و باید در دستورکار دولت نیز قرار گیرد چرا که عملکرد دولت های قبلی در این زمینه قابل پذیرش نیست و باید شاهد اتفاقات جدیدی باشیم.

وی با بیان اینکه اگر به مزیت های دریایی و بندری خود توجه نداشته باشیم از نظر اقتصادی نسبت به رقبای منطقه ای و جهانی خود عقب خواهیم ماند، گفت: همسایگان ایران کریدورهای خود را فعال کرده اند، ناوگان حمل ونقل خود را توسعه بخشیده اند، مشغول خریداری و ساخت کشتی هستند و به سایر زیرساخت ها توجه دارند و انفعال ما باعث می شود به تدریج و مرور زمان در بخش حمل ونقل ما را دور بزنند.

رئیس کمیته حمل ونقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه صنعت حمل ونقل به عنوان یک مزیت اقتصادی برتر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های دولت و توجه به توسعه حمل ونقل دریایی باید در این زمینه به نقطه ایده ال برسیم و ناوگان داخلی و بین المللی کشور را ارتقاء بخشیم تا از نظر زیرساخت و تجهیزات مورد نیاز از کشورهای همجوار خود. عقب نمانیم.

نجف زاده در پایان با تاکید بر ضرورت و توجه ویژه دولت به توسعه ناوگان حمل ونقل دریایی، گفت: حمل ونقل دریایی، مولد اقتصاد کشور است و دولت باید بیش از هر زمان دیگری با توجه و پیگیری مسائل مرتبط با حمل ونقل دریایی، شرایط مطلوب را رقم بزند .

دریایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این کد را وارد کنید: captcha

      این کد را وارد کنید: captcha