کاهش چشمگیر هزینه ورود کامیون های ایرانی به ترکمنستان با دیپلماسی فعال دولت سیزدهم


مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری با تشریح جزئیات کاهش هزینه های ورود کامیون های ایرانی به خاک ترکمنستان گفت: این اقدام با پیگیری های دولت و تحول در دیپلماسی حمل ونقل محقق شد.

جواد هدایتی با تشریح جزئیات توافق ایران و ترکمنستان برای تسهیل تردد کامیون های ایرانی از خاک این کشور، اظهار کرد: هزینه هایی  که کشور ترکمنستان از ناوگان ایرانی دریافت می کرد، چند مُدل بود.

وی افزود: یکی از هزینه ها، هزینه های مربوط به ورود بود. در هر بار ورود کامیون های ایرانی به ترکمنستان حدود ۲۶۰ دلار از رانندگان دریافت می شد، علاوه بر این ترکمنستان هزینه های بیمه، واکسیناسیون، تست کرونا، باسکول و… نیز از رانندگان (حدود ۲۵۰ دلار) اخذ می کرد.

وی یادآور شد: هزینه اصلی که در بحث ترانزیت دریافت می شد مربوط به پیمایش ناوگان بود، بر این اساس به ازای هر کیلومتر تردد ناوگان ایرانی در خاک ترکمنستان ۱٫۵ دلار دریافت می شد، به عنوان مثال اگر می خواستیم به ازبکستان برویم که حدود ۶۰۰ کیلومتر است باید برای رفت و برگشت ۱۸۰۰ دلار پرداخت می کردیم.

مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری بیان کرد: در مجموع با احتساب حدود ۵۰۰ دلار ورودی و هزینه های دیگر، کامیون ایرانی  برای تردد از خاک ترکمنستان باید بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار پرداخت می کرد.

هدایتی با تأکید بر این که این هزینه ها خیلی سنگین بود، گفت: با پیگیری های دولت سیزدهم و تحول دیپلماسی حمل ونقل، ۱٫۵ دلار به ازای پیمایش هر کیلومتر حذف شده است، یعنی حدود ۱۸۰۰ دلار برای مسیری مانند ازبکستان که باید از خاک ترکمنستان عبور کنیم، کاهش یافته است.

وی با اعلام این که هزینه های دیگر نیز کاهش یافته است، اضافه کرد: ۲۶۰ دلار هزینه ورودی به ۱۵۰ دلار کاهش یافته است.

وی با تأکید بر تأثیر این اقدام در افزایش ترانزیت کالا، اظهار کرد: به این ترتیب بن بست ایجادشده در ایام کرونا، از بین خواهد رفت.

جاده ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این کد را وارد کنید: captcha

      این کد را وارد کنید: captcha